Odesláno: 23. ledna 2014 22:05 Citace
Tři vrstvy – pohodlí kdekoli v přírodě. To je motto při oblékání dětí do exteriéru v zimním období. Čím dál více rodičů si uvědomuje, že kvalitní outdoorové oblečení nejen ochrání před prochladnutím, ale také umožní jejich ratolesti naplno si vychutnat venkovní radovánky.

Klíčovou vlastností oděvu je stoprocentní nepromokavost. V tomto směru se nevyplatí dělat žádné kompromisy, byť by byl vyhlédnutý kus oděvu vzhledově sebeatraktivnější a váš potomek se do něj na první pohled zamiloval. Nepromokavost zajišťuje membrána nebo zátěr (tento druh oblečení je dostupnější).

Mezi další důležité vlastnosti kvalitního zimního outdooru patří odolnost vůči odření. Čím náročnější volnočasová či sportovní aktivita, tím je tento prvek důležitější.

Jak konkrétně vypadá ideální oblečení do zimního počasí?

První (funkční) vrstvu logicky tvoří spodní prádlo. Pokud je vaše dítě hodně malé, oblečte mu bodíčko, když je větší, zvolte kvalitní termoprádlo. Doporučujeme samozřejmě výrobky z vlny (ideálně merino vlny, která v zimě hřeje a v létě chladí); syntetické materiály by měly být skutečně jen alternativou v případě, že dítě z nějakého důvodu vlnu nemá rádo nebo mu dráždí pokožku.

Druhá (zateplovací) vrstva je tvořena mikinou nebo trikem. Ideálním materiálem je fleece či bavlna.

Třetí (ochranná) vrstva „odnáší“ veškeré aktivity, jež vaše ratolest bude venku provozovat. Dokud to dítěti nevadí, mělo by jít o kombinézu, která dokonale ochrání při veškerém pohybu. Teprve později – u starších dětí, které si samy umějí pohlídat své oblečení – lze uvažovat o kombinaci bundy a kalhot.

Kalhoty by měly být zesíleny v partiích zadku a kolen. Materiál je víceméně jasný: kvalitu zaručuje pouze nylon, ideálně s  teflonovým zátěrem nebo dražší varianta s membránou. Tato ochranná vrstva by měla být větru a dešti odolná (sledujte údaj "vodní sloupec"- pro zimní aktivity minimálně 5000 mm) a zároveň by měla propouštět pot (hodnota propustnosti alespoň 5000g/m2/24h).

Několik „vychytávek“

Při volbě zimního oblečení kupte svému potomkovi bundu se sněžným pásem. Ten totiž umí zabránit zapadávaní sněhu až na záda. Podobně byste měli chránit i ruce –vybírejte tedy bundy pouze s gumovými manžetami rukávů nebo s páskem se suchým zipem. Na bundě by samozřejmě neměla chybět kapuce.

Stejně jako u bundy, také v případě kalhot platí, že by se do nich neměl dostat sníh. Jak toho docílit? Vybírejte si pouze kalhoty, které mají manžety nohavic s vnitřní gumovou manžetou nebo alespoň ty, jež mají nožní gumu.

Pokud to klimatická situace dovoluje, můžete samozřejmě kombinovat pouze dvě vrstvy. Ani tehdy byste však neměli rezignovat na kvalitu. Když budete výše popsané rady dodržovat, vaše ratolest si užije všechny zimní radovánky bez toho, aniž by si domů přinesla rýmu nebo něco horšího.


Výběr na www.coolkid.cz:

Dětské termoprádlo z merino vlny značky CeLaVi

Fleecové mikiny a overaly značky Minymo, Mikk-line, Ketch

Outdoroové oblečení z nylonu s teflonovým zátěrem značky Minymo

Do teplejších dnů jsou vhodné pogumované soupravy značky CeLaVi[/u][/u][/u]